Jihovýchodní Evropa
28. 7. 2021 2021-07-28 13:57Jihovýchodní Evropa
Jihovýchodní Evropa
Oblast nazýváme Balkán. Zahrnuje poměrně hodně zemí. V 90. letech minulého stoletím se
začala rozpadat Jugoslávie. Následný válečný konflikt ovlivnil prakticky většinu jihovýchodní Evropy. Rozdíly mezi zeměmi jsou poměrně velké, jak v jazyce, náboženství, kultuře a vyspělosti zemí. Všechny země jihovýchodní Evropy jsou republiky.
Slovinsko:
Hlavní město Lublaň
Počet obyvatel 2 miliony
Země je v oblasti Balkánu nejvyspělejší. Má průmysl strojírenský (Maribor). Slovinsko má
sice přístup k moři, ale pouze několik kilometrů pobřeží. Většina turistů, kteří zemi navštíví,
proto směřuje do Julských Alp (Triglav), návštěvníci obdivují ledovcová jezera (Bledské), či
jeskyně v krasových oblastech (Postojna).
Specialita: Blitva
Chorvatsko:
Hlavní město Záhřeb
Počet obyvatel 4, 5 milionu
Zajímavý tvar země je přínosem pro její rozmanitost, ale není výhodný pro dopravu. Nížinaté vnitrozemí je převážně zemědělskou oblastí (obilí, ovoce, chov skotu). Průmysl je soustředěn do větších měst – loděnice ve Splitu a Rijece. Dubrovník je památkou UNESCO, rovněž i Plitvická jezera. Chorvatskou se vyznačuje velkým množstvím
ostrovů (např. Krk, Brač, Hvar) i poloostrovů (Istrie, Pelješac). To vše s příznivým středomořským klimatem a zachovalou přírodou přeje cestovnímu ruchu. Nejvíce Čechy navštěvovaná letoviska leží v Dalmácii (Makarská riviéra).
Specialita: Pršut
Bosna a Hercegovina
Hlavní město Sarajevo
Počet obyvatel 4 miliony
Jedná se o mnohonárodnostní a mnoho náboženský stát. Žijí zde Bosňané, Srbové a Chorvaté. Bosňané jsou vyznavači islámu, Srbové jsou pravoslavní a Chorvaté a katolíci. Země je hornatá, chudá, dřívější válkou hodně poničená. Má překrásnou přírodu, hory, ale jen úzký pás moře. Chov ovcí, včel, skotu. Pěstování obilí a tabáku. Těžba dřeva a rud. Turistika je problematická, místy jsou ještě zaminovaná území. Známé je městečko Mostar.
Specialita: pečené jehně
Černá hora
Hlavní město Podgorica
Počet obyvatel 640 tisíc
Subtropické podnebí a pobřeží Jadranu daly vznik turistickým střediskům. Vnitrozemí je
hornaté s krásnou přírodou (národní parky, Skaderské jezero). Na evropské poměry je Černá
hora chudou zemí. Vznikla v roce 2006 odtržením od Srbska.
Specialita: Pleskavica
Srbsko:
Hlavní město Bělehrad
Počet obyvatel 8 milionů
Srbsko je vnitrozemský stát. Obyvatelé vyznávají pravoslaví, píší azbukou. Na jihu, v Kosovu žijí islámští Albánci, při hranici s Maďarskem je početná maďarská národnost. Země má rozsáhlý průmysl – textilní, strojírenský (zbraně), chemický. Vhodné podmínky pro zemědělství. Pěstuje se obilí, slunečnice, zelenina, cukrová řepa.
Specialita: Ražničí
Makedonie:
Hlavní město Skopje
Počet obyvatel 2 miliony
Makedonie nemá přístup k moři. Je to chudý zemědělský stát. Významný je chov ovcí, koz a oslů. Pěstuje se vinná réva a tabák. V převážně pravoslavné zemi žije hodně Albánců a Turků. Rekreační oblastí je Ochridské jezero.
Specialita: cuketové palačinky
Albánie:
Hlavní město Tirana
Počet obyvatel 3, 5 milionu
Tato země již nepatří mezi země bývalé Jugoslávie. Byla prakticky a téměř dokonce minulého století izolovanou zemí. Je to nejchudší země Evropy. Obyvatelé vyznávají islám. Albánština není podobná žádnému jinému jazyku. Obyvatelé pěstují zeleninu, ovoce, tabák, chovají ovce a kozy. Těžba ropy. Lidé často prchají po moři do Itálie, někteří se živí i pašováním zboží. V Albánii je hodně vojenských bunkrů.
Specialita: Gyros
Bulharsko:
Hlavní město Sofia
Počet obyvatel 7, 2 milionu
Bulharsko je spíše chudší stát. Má rozvinuté zemědělství, pěstují se růže, tabák, vinná réva. Chovají se ovce, kozy, osli a drůbež. Rozvinutý strojírenský průmysl. Přístavy Varna a Burgas – výroba lodí, rybolov. Velké příjmy má Bulharsko z turistického ruchu. Je to jednak letní rekreace na podbřeží Černého moře a také zimní lyžování v horách ve vnitrozemí.
Specialita: polévka Tarator
Rumunsko:
Hlavní město Bukurešť
Počet obyvatel 22 milionů
Největší země Balkánského poloostrova s horami i nížinami a s divokou přírodou. Kromě Rumunů žijí v zemi menšiny Maďarů a Romů, také se tam nacházejí i české vesnice. Těžba ropy, rud, hutě, chemický a strojírenský průmysl (automobilka Dacia). Rozvinuté je zemědělství, pěstuje se kukuřice, slunečnice, zelenina. Chovají se prasata v nížinách a skot a prasata na horách. Na východě je i chov koní. Na pobřeží Černého moře leží přístav Constanca s kasinem. Delta Dunaje byla vyhlášena biosférickou rezervací. Rekreace v turistických střediscích (Mamaia). Část země zvaná Transylvánie se stala dějištěm románu o hraběti Drákulovi.
Specialita: kukuřičná kaše