Evropa – povrch

Evropa - povrch

Průměrná nadmořská výška Evropy je 290 m. n. m. Je to nejméně ze všech světadílů. Více
než polovinu povrchu tvoří nížiny. Nejvyšším bodem je hora Mt. Blanc (Monte Bianco) – 4
807 m. Nejnižší bod Evropy leží v proláklině pod úrovní mořské hladiny v Kaspické nížině – 28 m.

Pohoří:
Nejvyšším pohořím Evropy jsou Alpy. Dělí se na několik částí (Bernské, Penninské, Rhaétské, Bergamské, Dolomity, Karnské, Karavanky, Vysoké a Nízké Taury). Dalším vysokým pohořím jsou Pyreneje s nejvyšším bodem Pico de Anetto. Na hornatém Pyrenejském ostrově se nachází Kantaberské, Kastilské, Iberské pohoří a pohoří Sierra Nevada. Pohoří Karpaty se dělí na Západní (ve Vysokých Tatrách leží nejvyšší vrchol Gerlachovský štít – 2 655 m), Východní a Jižní. V Itálii je pohoří Apeniny.

Na Balkáně najdeme Dinárské hory, Velebit, Rodopy, Pindos a pohoří Rila. Ke
starým zarovnaným pohořím patří Skotská vysočina, Skandinávské pohoří, Ural a Ardeny,
Středoněmecká a Česká vysočina. Sopečného původu jsou pohoří Jura, Vogézy a Francouzské středohoří. Činné sopky se nachází v Itálii a na Islandu. Nejvyšší činná sopka Evropy je Etna (3 323 m).

Nížiny:
Největší nížina Evropy leží na východě – Východoevropská rovina. Jsou tam i tyto další nížiny: Dněperská, Černomořská, Kubáňská a Baltská. Kaspická nížina je proláklina ležící pod hladinou moře. Místy se z nížin zvedají mírné pahorky (Valdajská a Povolžská vrchovina), či plošiny (Volyňsko-podolská, Karelská a Finská jezerní). Další větší nížiny v Evropě jsou Francouzská, Severoněmecká a Středopolské nížiny. Na jihu a jihovýchodě Evropy mnoho nížin není (Pádská, Uherská, Rumunská). 

reklama