Česká republika – Moravskoslezský kraj

Česká republika - Moravskoslezský kraj

Moravskoslezský kraj prakticky zaujímá tzv. Slezsko. Krajské město je Ostrava (300 000
obyvatel). Okresní města: Ostrava – Město, Karviná, Bruntál, Opava, Frýdek – Místek, Nový Jičín.
Povrch:
Nejvyšší je pohoří Hrubý Jeseník (Praděd 1 491 metrů). Dále jsou to Nízký Jeseník (Slunečná 800 metrů), část Oderských vrchů, Moravskoslezské Beskydy (Lysá hora 1323 metrů). Významnou sníženou je Moravská brána, která se rozevírá do Ostravské pánve.
Podnebí:
Podnebí je převážně chladné až mírně teplé. Má již kontinentální ráz. V zimě jsou hory bohaté na srážky.
Vodstvo:
Většina kraje patří k povodí Odry. Její přítoky jsou Opava, Ostravice, Olše a Moravice. Na
Moravici byly vybudovány přehradní nádrže Slezská Harta a Kružberk. Na Ostravici je nádrž Šance, na Olši Těrlicko a nádrž Žermanice se nachází na říčce Lučině. Karlova Studánka jsou lázně.
Půdy:
Půdy jsou převážně kamenité a jílovité, nejsou většinou příliš vhodné pro zemědělství.
Rostlinstvo:
Převládají smrky, místy jsou i jedle a buky, kolem řeky Odry místy najdeme i lužní lesy.
CHKO: Beskydy, Jeseníky, Poodří
Obyvatelstvo:
Kraj má po Praze nejvyšší hustotu zalidnění. Nejvíce lidí bydlí na Ostravsku. Počet obyvatel kraje je zhruba 1 250 000. Kraj má třetí nejvyšší počet obyvatel v zemi. Velký je podíl městského obyvatelstva. Početné jsou národnostní menšiny Poláků, Slováků, Ukrajinců a Romů.
Zemědělství:
Zalesněna je přibližně třetina kraje. Pěstuje se obilí, řepka olejka, krmiva. Chov drůbeže,
prasat, skotu a ovcí.

Průmysl:
Kraj patří k nejprůmyslovějším oblastem nejen v České republice, ale i ve Střední Evropě. Těžba černého uhlí zůstala již jen v oblasti města Karviná (závod OKD –
Ostravsko – karvinské doly). Průmysl hutnický – Nová huť v Ostravě, Vítkovické a Třinecké železárny. Těžba uhlí i hutní výroba byla mnohem rozsáhlejší. Město Havířov např. vzniklo tzv. „na zelené louce“ pro potřeby horníků a hutníků. Kraj nyní trápí vysoká nezaměstnanost. V Dětmarovicích se nachází tepelná elektrárna. Ve Frýdku Místku jsou válcovny plechu. V Bohumíně výroba drátu. Strojírenský průmysl je zastoupen výrobou automobilů – Tatra Kopřivnice a Hyundai Nošovice. V městečku Studénka se dříve vyráběly železniční vagóny. Chemický průmysl je ve Městě Odry. V Rýmařově má sídlo známá firma na výrobu montovaných dřevostaveb (OKAL). Tonak Nový Jičín vyrábí klobouky, Autopal světlomety do automobilů. Opava je spojena s potravinářským průmyslem (závod OPAVIA), rovněž tak i Krnov (Kofola).
Doprava:
Významné hraniční přechody jsou Český Těšín s Polskem a Jablůnkov se Slovenskem.
V Mošnově u Ostravy je mezinárodní letiště. Krajem vede důležitý železniční koridor.
Dálnice D47 spojující Prahu s Ostravou má bohužel mnoho technických nedostatků.
Kraj má bohužel velmi znečištěné životní prostředí. Vyniká ale množstvím turistických atrakcí. Městské památkové rezervace jsou města Nový Jičín, Příbor a Štranberk. Ve Štranberku můžeme ochutnat místní specialitu „Štranberské uši“. Další lahůdkou je koláč zvaný „Frgál“. Známý je místní nápoj „Žinčica“ – ovčí kefír. Místní architektura zahrnuje i místní lidové dřevěné kostely. Jeskyně Šipka je proslulá nálezy z doby kamenné. Lysá Hora s meteorologickou stanicí a hora Radhošť se sochou boha Radegasta jsou nejnavštěvovanější místa Beskyd. Navštěvované jsou i chaty na pustevnách. V Kopřivnici můžeme navštívit technické muzeum věnované automobilům značky TATRA.
Hrady a zámky: Hradec nad Moravicí, Sovinec, Hukvaldy, Kravaře.

reklama