Jihovýchodní Asie

Jihovýchodní Asie

Země: Barma, Thajsko, Kambodža, Laos, Vietnam, Malajsie, Singapur, Indonésie, Filipíny,
Brunej, Východní Timor Této oblasti se také říká monzunová Asie, monzuny jsou pro tuto oblast naprosto nepostradatelné.

Barma (Myanmar):
Buddhistická izolovaná země. Pokrývají ji lesy, je hornatá. Má velké zásoby nerostných surovin (ropa, rudy). Pěstování rýže, bavlníku, cukrové třtiny. Těžba tropického dřeva.

Thajsko:
Thajské království se dříve jmenovalo Siam. Země je jednou z nejvýznamnějších turistických destinací. Z ničivé vlny tsunami v roce 2004 se země rychle vzpamatovala. Náboženstvím je buddhismus, na jihu je islám. V zemi žije hodně slonů včetně vzácných bílých (albínů). Pěstování rýže a ovoce, chov skotu, těžba soli. Země má velmi přísné protidrogové zákony.

Kambodža:
Velmi chudá země. V 70. letech minulého století byla čtvrtina obyvatel zabita organizací Rudí Khmerové. V jejich čele stál generál Pol-Pot. Byly potlačovány základní lidské svobody. Dosud je Kambodža závislá na humanitární pomoci. Těžba dřeva, rybolov. V zemi se nachází architektonický skvost chrám AngkorVat.

Angkor-Vat

Laos:
Laos je hornatá vnitrozemská země s nížinou podél řeky
Mekong. Podnebí je velmi vlhké. Těží se cín. Obyvatelstvo se živí zemědělstvím. Obilí,
sladké brambory, kaučukovník, mák. Z máku se získává droga opium. Oblast trojúhelníku
mezi severem Thajska, Laosem a Barmou je tajným pěstováním, zpracováním a vývozem
opia proslulá. V zemi žije mnoho etnických skupin, nejzajímavější jsou padounové, jejichž
ženy se pyšní tzv. „žirafími krky“.

Vietnam:
Socialistická republika s tržním hospodářstvím. Na Vietnam si dělali postupně nárok Čína,
Francie, Japonsko i USA. Území bylo rozděleno na severní a jižní část podle 17 rovnoběžky. Od roku 1976 je země opět jednotná. Je pokryta lesy a rýžovými poli. Důležitý je obchod a rybolov. Pěstuje se kávovník. Obrovské zásoby černého uhlí. Výroba spotřebního zboží (textil, jízdní kola). Rozvíjí se turistický ruch.

Malajsie:
Obyvatelé Malajci jsou převážně muslimové, v zemi jsou ale i jiná náboženství. Země je pestrá i národnostně. Pěstuje se kokosovník, kaučukovník; rybolov. Těží se ropa a zemní plyn, cín a další barevné kovy; dřevo. V Malajsii se prudce rozvíjí průmysl – stavební (Petronas Towers), chemický, textilní a elektronika.

Singapur:
Singapur je městský stát. Je druhým největším přístavem na světě a leteckým uzlem. Je sídlem mnoha bank. Stát velmi dbá o architekturu, zeleň a čistotu města. Singapur je velmi kosmopolitní a bohatý, obyvatelé jsou Číňané a Malajci.

Indonésie:
Tato země má několik nej. Nejvíce obyvatel vyznávajících islám v jedné zemi, nejvíce ostrovů (přes 17 000), nejvíce jazyků. Je čtvrtým nejlidnatějším státem světa. Obyvatelé pracují převážně v zemědělství. Půda je úrodná, pěstují se tropické plodiny. Nejvíce rýže, kakaovník, banánovník, koření, palma kokosová, kávovník, kaučukovník. Chov vietnamských prasat, vodních buvolů, drůbeže a rybolov. Těží se ropa. Průmysl je chemický, dřevozpracující a potravinářský. Hodně peněz plyne z turistiky. Různé ostrovy nabízí atraktivní zážitky. Indonésie je zemí sopek. Příroda je velice pestrá. Orangutani, varani z ostrova Komodo, korálové útesy. Ostrov Bali nabízí atrakci – místní tance, Nová Guinea velmi zachovalou původní přírodu s domorodými kmeny. Ostrov Sumatra byl nejvíce poškozen ničivým tsunami v roce 2004. 

Filipíny:
Filipíny byly nejdříve španělskou a potom americkou kolonií. Převládá křesťanské náboženství. Někdy je dovedené až k fanatismu (Velikonoční ukřižování). Ostrovy jsou pokryty pralesy, častá jsou zemětřesení, výbuchy sopek, či tajfuny. Filipíny mají velké zásoby kovů a uhlí. Jsou na prvním místě na světě v pěstování kokosových ořechů (kopra). Průmysl je elektrotechnický a výroba automobilů. Hlavní město Manila je městem protikladů. Vedle honosných vil stojí rozsáhlé slumy, dokonce hodně lidí žije na skládce, která je největší na světě. Obyvatelé milují kohoutí zápasy.

Brunej:
Je to maličký sultanát ležící na ostrově Borneo, obklopený Indonésií. Bohatství mu plyne
z těžby ropy.

Východní Timor:
Stát Východní Timor se osamostatnil od Indonésie teprve nedávno. Hlavním důvodem bylo,
že jeho obyvatelé jsou křesťané, zatímco Indonésie je převážně muslimskou zemí.

reklama