Jihozápadní Asie – Střední Východ
27. 7. 2021 2021-07-27 18:50Jihozápadní Asie – Střední Východ
Jihozápadní Asie - Střední Východ
Země: Írán, Irák, Saúdská Arábie, Jemen, Omán, Kuvajt, Spojené Arabské Emiráty, Bahrajn,
Katar
Írán:
(dříve Persie) je typickou islámskou zemí. Nemá dobré vztahy se sousedním Irákem (dříve válka). Má velké zásoby ropy a zemního plynu. Tradici má výroba perských koberců. Hornatá a suchá země nemá dobré podmínky pro zemědělství. Je zde chov ovcí a koz. Země produkuje rozinky, datle, ořechy a obilí.
Irák:
Oblast dnešního Iráku byla osídlena odedávna. Rozkvětu dosáhla v době mezopotamské říše i ve středověku. Přirozeným centrem oblasti je město Bagdád. V roce 2003 po válce s Iráku byla svržena diktátorská vláda Saddáma Husajna. Země má největší zásoby ropy na světě. Těžba je ale díky nepokojům nízká. Dále je v zemi těžba fosfátů, pěstování datlových palem a obilí.
Saúdská Arábie:
Je to bohatá absolutistická monarchie. Je to pouštní země s velmi horkým podnebím. Nedostatek vody vede k budování továren na odsolování mořské vody či dokonce k dopravě ledovců z Antarktidy. Zato ropy a zemního plynu je dostatek. Pěstování plodin prakticky neexistuje, chovají se ovce a pro zábavu velbloudi a draví ptáci. Vše v této zemi se točí kolem islámu. V zemi platí velmi přísná pravidla na jeho dodržování. Ženy i cizinci jsou diskriminováni. V zemi stojí posvátná města Mekka a Medína. Přebytky peněz z těžby ropy země investuje do vzdělání.
Jemen:
Jemen vznikl sloučením dvou republik – Severního a Jižního Jemenu. Arabští obyvatelé. Země je hornatá, suchá, pěstuje se kávovník. Město Aden je významný přístav. Zajímavá je architektura. Hliněné mrakodrapy.
Omán:
Je to monarchie. Kromě místních Arabů v Ománu žije hodně přistěhovalců z Jižní Asie. Země žije z obchodu, těžby ropy a rybolovu. Problémem ve velmi horkém období je nedostatek vody. Ačkoli je postavení žen a cizinců velmi nerovnoprávné, péče o obyvatele je velmi dobrá.
Kuvajt:
Zemi tvoří poušť. Těžba ropy a zemního plynu. Solné bažiny. Pěstování datlí, zeleniny a chov skotu. Z peněz za ropu je podporován sport (fotbal, hokej).
Spojené arabské Emiráty:
Je to nížinatá země s horkým a suchým podnebím. Většinu obyvatel tvoří přistěhovalci z Jižní Asie, přesto je oficiální řečí arabština a náboženstvím islám. Opět těžba ropy, zemědělství chybí. Země je bohatá, zdravotnictví a školství je zdarma. Cestovní ruch s luxusními hotely (Burdž-alArab).
Bahrajn:
Arabské království bylo dlouho pod vlivem Velké Británie. Těžba ropy, turistika.
Katar:
Ropa, lov perel, bohatá země. Hodně přistěhovalců. Země sponzoruje hodně sportovců.